7 клас

Будова речовини
  
1.     У якому розсолі ( холодному чи гарячому) швидше просолюються огірки?
Результат пошуку зображень за запитом "фото дифузія"2.     Чому в гарячій воді цукор розчиняється швидше, ніж у холодній?
3.     Чи можна заповнити посудину газом на 50%?
4.     Вершки на молоці швидше відстоюються в холодному приміщенні. Чому?
5.     Чому не рекомендується вологу тканину темного кольору залишати надовго поряд із білою тканиною?
6.      Якщо паперову стрічку опустити у воду, то вода піднімається по стрічці. Чому?
7.     Чому на точних вимірювальних інструментах вказується температура (зазвичай 20˚С)?
8.     Для чого, коли складають листи полірованого скла, між ними кладуть паперові стрічки?
9.     Між молекулами існують сили притягання. Чому ж дві половинки зламаної ручки не з'єднуються, якщо їх щільно притиснути одна до одної? Чому злипаються щільно притиснуті шматочки пластиліну?
10.  Середня швидкість руху молекул газу за кімнатної температури становить сотні метрів за секунду. Чому ж тоді запахи поширюються значно повільніше?
11. Відомо, що для дихання потрібен кисень. Глибина, на якій живуть риби, становить кілька метрів. Як же потрапляє кисень на таку глибину?
12.  Чому в мороз сніг рипить під ногами?
13.    Яка різниця між будовою крупинки цукру-піску і шматка цукру-рафінаду?
14.     Чому сіль, кинута на розпечене вугілля, тріщить?

Тема: "Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне й місячне затемнення." 

Ми отримуємо інформацію про світ через свої органи почуттів. Близько 90 % цієї інформації – через зір. Спробуйте хоч на годину зав’язати собі очі, навіть перебуваючи у власній кімнаті! Ви відразу відчуєте незручність, зокрема те, якими обмеженими стали ваші можливості. Отже, ми маємо дбати про збереження свого зору та співчувати людям, які бачать погано або не бачать зовсім. З давніх часів люди намагалися зрозуміти природу та властивості світла, механізм зору. Саме цими питаннями ми й займатимемося під час вивчення теми «Світлові явища». На нас чекає багато цікавого!

Що ж ми сьогодні знаємо про світло?

Світло не є речовиною (з нього не можна «побудувати» фізичне тіло). Світло несе певну енергію: воно нагріває землю та повітря, енергію світла використовують сонячні батареї, від яких може працювати і калькулятор, і апаратура космічної станції. Енергія сонячного світла забезпечує і кругообіг води на Землі, і підтримання життя на нашій планеті.

Світло є одним з видів проміння, воно переносить енергію.

Сонячні сходи, веселка, гра світла у струмені води або в коштовному камінні, мінливість океану та неба - все це обумовлене тими чи іншими світловими явищами.

Джерелами світла називають тіла, що випромінюють світло.

У будь-якому джерелі світла відбувається перетворення якогось виду енергії на енергію світла. Головним природним джерелом світла є Сонце. Причиною виникнення сонячного світла є висока температура поверхні Сонця (близько 6000 °C). Штучні джерела світла, які людство використовувало протягом століть, теж були тепловими: вони світилися через високу температуру (це вогнище, факел, гасова або газова лампа).

Теплові джерела світла світять через високу температуру.

Проте джерела світла можуть мати й кімнатну температуру: це світлячки, планктон, гнила деревина (природні джерела світла), газосвітні трубки, екрани телевізорів (штучні джерела світла).

Приймачі світла - це тіла, в яких під дією світла відбуваються якісь зміни.

Приймачами світла є фотоплівка, листя дерев, органи зору будь-якої живої істоти.

Кожному з нас знайоме поняття «світловий промінь».

Світловий промінь - це лінія, вздовж якої розповсюджується світло.

Але ж лінія не має товщини, тобто будь-який видимий пучок світла містить безліч світлових променів. Те, що ми часто звемо променем, є насправді досить вузьким пучком світла.

В однорідному прозорому середовищі світлові промені прямолінійні.

Власне, в нашій уяві поняття про світловий промінь і пряму лінію тісно пов’язані. Ми зазвичай перевіряємо правильність виготовлення поверхні лінійки «за світловим променем».

Важливим прикладом прямолінійного поширення світла є утворення тіні. Уявіть, що є тільки одне точкове джерело світла (тобто таке джерело, що його розміри значно менші, ніж відстань до найближчих предметів).

Тінь - область, куди не потрапляє світло.

Півтінь - область, куди потрапляє світло лише від частини джерела (або джерел) світла.


Комментариев нет:

Отправить комментарий